POTVRZENÁ ÚČAST 2025   

Speciální partnerský stát

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jako jedna z mála akcí v Evropě nabízí koncept speciálního partnerského státu pro jedinečnou prezentaci vybrané země, jež na akci může v mimořádném rozsahu představit své ozbrojené síly, bezpečnostní složky, ale rovněž i produkty firem působících v obranném a bezpečnostním průmyslu. Promítá se rovněž do větší účasti významných hostů z dané země na akci - politiků, vrchních představitelů zúčastněných jednotek a složek, bezpečnostních odborníků i zástupců komerčních společností. 

Koncept speciálního partnerského státu byl přijat v roce 2014 a od té doby se již stal velmi úspěšnou součástí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, která výrazně přispěla k rozvoji a obohacení akce.

Přehled partnerských států z předchozích let:

Při 23. Dnech NATO v Ostravě & 14. Dnech Vzdušných sil AČR se podruhé role speciálního partnerského státu zhostilo Polsko, které při svém návratu do této role po devití letech připravilo pro návštěvníky velké množství ukázek pozemní a letecké techniky včetně premiér. Poprvé byl na mošnovském letišti k vidění bezpilotní letoun Bayraktar TB2 a víceúčelový letoun FA-50. Ve vzduchu se návštěvníci mohli pokochat leteckou akrobacií skupiny Orlik a elegancí letounu F-16. Pozadu nezůstala ani pozemní technika, jelikož Polsko premiérově vystavilo svůj hlavní bojový tank K2 Black Panther nebo raketomet HIMARS. Pozornost poutaly i radar LIWIEC, raketový systém POPRAD nebo samohybná houfnice KRAB. Výjimečnou účast podtrhlo zapojení většiny elitních speciálních sil včetně jednotky GROM a kombinovaná letecko-pozemní ukázka 25. letecké jízdní brigády.

V roce 2022 byla vzhledem k válce na Ukrajině akcentována bezpečností témata více než v předchozích letech. Významným dílem se na zajištění obrany České republiky podílí Severoatlantická aliance, a proto se právě ta stala speciálním partnerem letošního ročníku Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Poprvé v historii akce se tak partnerem nestal jeden stát, ale celé společenství zemí, které tvoří systém kolektivní bezpečnosti. Partnerství se tak promítlo do široké mezinárodní účasti, při zahajovacím průletu bylo NATO reprezentováno tankovacím letounem nové generace A-330MRTT z aliančního programu Multinational Multi-Role Tanker Transport. Další mezinárodní průlet bojových letounů pak symbolicky přivítal Finsko a Švédsko jako kandidátské země a brzké nové členy Aliance. Transatlantická vazba byla taktéž zdůrazněna účastí amerických ozbrojených sil a kanadského letectva.

Při 20. výročí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se role speciálního partnerského státu ujalo Švédsko. To se jako vůbec první země tímto způsobem prezentovalo podruhé, čímž ukázalo sílu bezpečnostní spolupráce s Českou republikou. Tu potvrzuje i firma Saab, jež je generálním partnerem akce, a právě letouny z její produkce měly výrazný podíl mezi švédskými účastníky. Vývoj letectví demonstrovaly v dynamických ukázkách proudové stroje Švédské historické letky J32 Lansen, SK 35C Draken a AJS37 Viggen, k nimž se přidal JAS-39C Gripen švédských vzdušných sil. Společný průlet těchto letounů, i za účasti maďarského Gripenu stylově uzavřel sobotní program. Pro statické ukázky Švédsko přichystalo dvě premiéry - dvoumístný JAS-39D za letectvo a 120 mm samohybný minomet GRKPBV90 Mjölner na podvozku CV-90, jímž se prezentovaly pozemní síly.

Vzhledem k mimořádným protipandemickým opatřením se partnerským státem 20. ročníku Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR stala Česká republika. České bezpečnostní a ozbrojené síly se již tradičně postaraly o většinu dynamických ukázek. Celý ročník byl ale především věnován příslušníkům českého Integrovaného záchranného systému a dalších složek, kteří byli při zahájení programu ocenění za nasazení v boji proti pandemii covidu-19.

V roce 2019 jsme si připomínali 70 let od založení Severoatlantické aliance, ale též 30 let od pádu komunistických režimů ve východním bloku. Partnerským státem tohoto ročníku se stalo Rumunsko, s nímž jsme si připomínali rovněž kulatá výročí od přistoupení k NATO. Rumunské letectvo představilo své schopnosti v letových i statických ukázkách díky stíhacímu letounu MiG-21, cvičnému letadlu IAR-99 Soim a vrtulníku IAR-330 Puma, na statice je doplnil i přepravní C-27J Spartan. V dynamické ukázce mohli návštěvníci vidět i tank TR-85 Bizon, pozemní síly byly navíc zastoupeny i protiletadlovým systémem Gepard a obrněným vozidlem Piranha. Svou speciální výbavu pak prezentovaly i záchranářské jednotky.

Při 100. výročí založení samostatného Československa a jeho ozbrojených sil se v roce 2018 role partnerského státu ujaly Spojené státy americké, které ke vzniku našeho státu značně přispěly. Na mošnovském letišti ukázaly jak svou leteckou, tak poprvé i pozemní obrněnou techniku. Tu reprezentovaly hlavní bojový tank M1 Abrams a bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley. Armáda byla navíc zastoupena dvojicí bitevních vrtulníků AH-64 Apache. Letectvo vyslalo „obry“ v podání strategického bombardéru B-52 Stratofortress, tankovacího letounu KC-135 Stratotanker a přepravního C-17 Globemaster, ty byly doplněny dvojící legendárních stíhacích letounů F-16 Fighting Falcon. Poprvé se na Dnech NATO představil i víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom námořní pěchoty. Mimořádný zážitek přinesla i pochodová hudba amerického letectva v Evropě.

Slovensko v roce 2017 představilo široké spektrum vojenských, leteckých i policejních jednotek a jejich výzbroje, prezentoval se rovněž slovenský obranný průmysl. Mezi dynamickými ukázkami zazářil pplk. Martin Kuterka, jež si za vystoupení s letounem MiG-29 odnesl cenu pro nejlepší leteckou ukázku. Své stroje předvedla ve vzduchu i slovenská vládní letka, jejíž Tu-154 na Mošnově zažil svou veřejnou derniéru před vyřazením ze služby. Vzhledem k nepřízni počasí byl průlet vládní letky jediným bodem nedělního letového programu, kromě nich se ve vzduchu objevily pouze vrtulníky podporující pozemní ukázky. Za zmínku stojí i to, že policie a vojenská policie na akci přivezly přes dvacet služebních psů.

Německo se v roce 2016 zasloužilo o dosud největší prezentaci v historii konceptu speciálního partnerského státu, jednalo se rovněž o největší prezentaci německých ozbrojených sil a bezpečnostních složek na území České republiky či Československa. Ozbrojené síly byly zastoupeny letectvem, pozemními silami, námořnictvem a silami podpory, dále bylo možno vidět techniku policie, celní správy, Německého červeného kříže či Spolková služba technické pomoci (THW). Celkem tak na Letiště Leoše Janáčka Ostrava dorazilo přes 220 příslušníků z těchto osmi bezpečnostních složek, kteří přivezli na 50 kusů techniky. Mnohé jednotky využily tuto příležitost k tomu, aby na akci prezentovaly rovněž přeshraniční spolupráci se svými českými protějšky. 

Švédsko v roce 2015 zaznamenalo významné prvenství, když jako první stát v historii akce využilo strategickou leteckou přepravu, aby mohlo na mošnovském letišti ukázat výzbroj pozemních jednotek. Alokovalo pro to své přidělené hodiny z mezinárodního programu Strategic Airlift Capability, díky tomu byl navíc posléze letoun C-17 Globemaster III z tohoto programu hlavní atrakcí švédských statických ukázek. Mezi přepravenými vozidly byl např. dělostřelecký systém Archer či bojové vozidlo pěchoty CV-90. Dále se představily i čtyři letouny Švédské historické letky, jež spolu s českým JAS-39 Gripen předvedly jedinečný průlet strojů z produkce firmy Saab.

Polsko bylo v roce 2014 první zemí, jež se ujala role speciálního partnerského státu. Navázalo tak na svůj mimořádný vztah s touto akcí, kdy bylo rovněž prvním zahraničním účastníkem na prvním ročníku Dne NATO v Ostravě v roce 2001. Přesto se za celou historii akce jednalo bezkonkurenčně o nejrozsáhlejší prezentaci polských ozbrojených sil, kdy svou techniku představily vzdušné síly, námořnictvo, pozemní síly a speciální síly. Bojový tank Leopard 2 se předvedl dokonce v dynamické ukázce, letectvo pak nabídlo širokou přehlídku strojů ze své výzbroje. 

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
ORLEN
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
HLAVNÍ PARTNER
Česká zbrojovka a.s.
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro