POTVRZENÁ ÚČAST 2025   

Humans of NATO Days

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Takovou obří akci by ale nebylo možné organizovat bez spousty lidí, kteří ji věnují dlouhé týdny a měsíce příprav a taky bez těch, kteří se pak zapojí během finálních příprav a víkendu.

#HumansofNATODays přináší sérii rozhovorů se zástupci různých složek a účastníků akce a dá tak nakouknout do fungování české armády, složek Integrovaného záchranného systému nebo zahraničních ozbrojenných a bezpečnostních sil.

Krajské vojenské velitelství Ostrava je jedním z útvarů, které se podílejí na Dnech NATO v Ostravě už od prvních ročníků. V současnosti má hodně lidí tyto teritoriální armádní útvary spojené hlavně s jednotkami aktivní zálohy. O tom, že je jejich působení mnohem širší i o své vojenské kariéře jsme si povídali s plk. gšt. Jaroslavem Medkem, ředitelem Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Strážníci-kynologové Městské policie Ostrava a jejich psí parťáci jsou nedílnou součástí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Spatřit jste mezi nimi mohli i Eriku Szabovou s jejím čtyřnohým kolegou GERIM. Erika u městské policie slouží od 1. září 2015. Co je na práci policejního psovoda největší výzvou? Bolí zakousnutí i přes figurantský oblek? A jak se snáší služební psi s kolegy z hipologie? Nejen to nám prozradila v rozhovoru. 

Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper se na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR loni představil potřetí. Za bezpilotními prostředky, které zastávají v moderních ozbrojených silách významnou pozici, však stojí lidští operátoři a personál zajišťující jejich fungování a údržbu. Kromě dronu Reaper tak měli na minulém ročníku návštěvníci mošnovského letiště možnost vidět i příslušníka 147. útočného křídla texaské letecké národní gardy, rotného Stronga. Zeptali jsme se ho, co si myslí o aktuálním ročníku Dnů NATO, co pro něj znamená statečnost a kdo ho inspiruje.

Plukovnice Jolana Kubicek působí na letecké základně Ramstein v oblasti mezinárodních záležitostí jako přidělenec pro zálohy. Na Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR dorazila s kapelou USAFE, která obstarala hudební doprovod a umocnila atmosféru akce. Zeptali jsme se jí na její názor na Dny NATO, co ji inspiruje nebo jaké limity musí ve své práci překonávat. 

Majorka Kristin „Beo“ Wolfe předvedla svůj poslední let jako první velitelka demo týmu F-35A Lightning II 29. října 2023 na mezinárodním letišti Orlando Sanford na Floridě, a to po čtyřech letech a více než 20 leteckých dnech ročně po celém světě. Jedním z těchto leteckých dnů byly 23. Dny NATO v Ostravě & 14. Dny Vzdušných sil AČR, kde jste ji mohli vidět zhruba měsíc a půl před jejím posledním letem. Byla jedinou pilotkou, která létala nad mošnovským letištěm. Návštěvníkům navíc na akci předvedla vůbec první dynamickou ukázku víceúčelového letounu F-35 Lightning II páté generace. Ukázala letoun, který bude rovněž součástí českého letectva. Majorka Kristin "Beo" Wolfe z demo týmu USAF F-35A Lightning II nám prozradila, jak si Dny NATO užila, jaký je rozdíl mezi F-35 a F-22 nebo jaké vtipné věci se mohou stát v kokpitu během letové ukázky. 

Na loňských Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR byl součástí španělského demo týmu s letounem Eurofighter Typhoon. Výsledkem činnosti celého týmu byl nezapomenutelný zážitek a hřmění víceúčelové stíhačky Eurofighter nad mošnovským letištěm. Zeptali jsme se nadporučíka Alejandra Fernandeze Santose ze 14. křídla španělského letectva se sídlem v Albacete na jeho názor na Eurofighter Typhoon, jaký je jeho pracovní den a jak si užíval Dny NATO. 

Svobodnice Natálie Plachá a desátník Michal Blecha z 216. letky 21. základny taktického letectva Čáslav možná nejsou nejvýraznějšími a nejznámějšími osobnostmi Dnů NATO, přesto je jejich práce neopomenutelnou součástí akce. Oba dva jsou totiž mladšími kuchaři na základně v Čáslavi a při minulém ročníku akce vařili pro ohromné množství osob. Zeptali jsme se, jak vypadá jejich pracovní den nebo co jako vojenští kuchaři musí ještě umět ovládat. Odpovědi na tyto a další otázky si můžete přečíst níže. 

Ukázka letounu F-35B Lightning Královského letectva na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR byla vůbec první ukázkou této verze na evropském kontinentu. V kokpitu letadla seděl Tim Flatman, velitel 207. letky ze základny v RAF Marham. Tato letka je britskou operační konverzní jednotkou pro letouny F-35 Lightning, v níž působí společně příslušníci Královského letectva a Královského námořnictva.
Velitel Tim Flatman je u námořnictva 26 let, původně chtěl ale pilotovat vrtulníky. Jak se ale dostal k ozbrojeným silám a co ho na létání nejvíc baví? A jaké to je přistát na letadlové lodi? 

Nadporučík Ondřej Brázda slouží u 143. zásobovacího praporu v Lipníku nad Bečvou. Ukázku jako takovou na Dnech NATO jeho jednotka sice nemá, ale i tak je výsledek jejich práce vidět všude kolem – právě díky armádním logistům z velké části vyroste areál akce do podoby, v jaké ji pak vidí návštěvníci. Jak dlouho to ale trvá a kolik je na to potřeba lidí? Jestli chcete vědět něco víc o zákulisí příprav největší bezpečnostní show v Evropě, tenhle rozhovor si nenechte ujít. 

Sedm let se podílí na organizaci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Je hlavním koordinátorem činnosti Armády České republiky na akci a velmi stěží by mohla celá akce bez jeho přispění proběhnout. Jak se mu líbily loňské Dny NATO, co konkrétně na akci dělá a jak dlouho trvá příprava této akce? Nejen na tyto otázky odpoví praporčík Milan Procházka z odboru plánování Velitelství vzdušných sil.

Pro kapitána Vasileiose Ntintise z řeckého letectva to byla první návštěva České republiky a první účast na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR. V roce 2013 byl přidělen jako instruktor pilotů na  T-6A Texan II, sám má nalétáno více než 2 150 hodin. Jak probíhá výcvik řeckých pilotů? Jak se mu Dny NATO líbily? A jak vypadá jeho běžný pracovní den?

Byl členem posádky amerického strategického bombardéru B-52, když vůbec poprvé přistál v České republice, aby se představil na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR v roce 2010. A pak znovu, a znovu, a znovu. Nyní pomáhá koordinovat účast USA a Kanady na Dnech NATO a zajišťuje, aby posádky z těchto zemí měly při pobytu v Ostravě na akci vše, co potřebují. Co pro něj znamená odvaha a kdo ho inspiruje? Seznamte se s Davidem Webbem, zástupcem Jagello 2000 pro Severní Ameriku.

Podplukovník Petr Šafařík je velitelem vrtulníkové letky 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích a zároveň vedoucí display týmu vrtulníku W-3A Sokol. Nalétáno má přes 3600 letových hodin, z toho více než 3200 právě na Sokolu. Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR je vrtulník W-3A Sokol ukázán v plné obálce obratů a akrobacie v kombinaci se záchranou osob. Jak vypadá Petrův běžný pracovní den a kdy musí překročit své hranice, aby zachránil lidský život?

Je v pořadí pátým českým display pilotem letounu JAS-39 Gripen. V roce 2019 se zúčastnil mise Baltic Air Policing v Estonsku a jeho celkový nálet činí více než 2000 letových hodin, z toho na JAS-39 Gripen nalétal již více než 900 hodin. Jak vypadá jeho pracovní den a co pro něj znamená NATO a odvaha? Nejen na tyto otázky odpověděl kapitán Ondřej Španko, display pilot letounu JAS-39 Gripen a člen 211. taktické letky.

Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany je jediným specializovaným útvarem Armády ČR, který plní úkoly chemického zabezpečení a taky ty nejsložitější úkoly ochrany proti zbraním hromadného ničení nebo radioaktivním a toxickým látkám. Patří k těm nejlepším plukům v rámci celé Severoatlantické Aliance. Jak si takovou pozici vysloužil? A jak vypadají jeho zásahy při haváriích? O tom nám na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR povyprávěl četař Milan Kolomazník, starší průzkumník-specialista z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče.

Hradní stráž je jednou ze tří složek Ozbrojených sil České republiky. Ukázka v podaní jejích motorkářů je pravidelným návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR dobře známá a kdo ji nezná, ať si ji nenechá ujít. Jaké úkoly ale Hradní stráž plní? Koho kromě prezidenta republiky doprovází? A jak se pozná dotěrný návštěvník Pražského hradu, který bude chtít příslušníka v strážní boudě provokovat? Na uplynulém ročníku jsme vyzpovídali rotmistra Tomáše Petrika, člena motocyklové jednotky Hradní stráže, který nám to vše prozradil.

Bez tanků se neobejde žádná moderní armáda, a tak jsou rovněž nedílnou součástí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, kde je můžete vidět jak v dynamických, tak na statických ukázkách. Jaké to ale je být tankistou? Co všechno to obnáší? A kolik je v tanku místa? O tom nám povyprávěl rotný Martin Strašil, velitel tanku ze 73. tankového praporu v Přáslavicích.

Pokud jste v neděli sledovali anglický stream, mohli jste ho slyšet komentovat ukázku Gripenu E, kterou předváděl jeho dobrý kamarád. On sám strávil 23 let jako příslušník švédského letectva a v současnosti je testovacím pilotem Gripenů ve společnosti Saab. Ale jaká byla jeho cesta, aby se tam dostal? A jak se od sebe liší práce testovacího a vojenského pilota? Je to nebezpečné? Na všechny tyto i další otázky odpověděl Jussi Halmetoja, Operations Advisor, Air Domain a testovací pilot Gripenu E.

Logistické zabezpečení je něco, co na první pohled není vidět, ale neobejdou se bez něj ani armádní cvičení, a ani taková akce, jakou jsou Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR. A zabezpečit akci takového rozsahu rozhodně není snadné. O tom, co vše to obnáší, i o tom, jak vypadá složení jednotky logistické podpory nám povyprávěl npor. Pavel Macek ze 141. zásobovacího praporu Pardubice. 

Vojáci taky potřebují jíst. A kdo jim vaří? Kolegové vojáci. Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR je potřeba nakrmit stovky lidí, vojáků i nevojáků. O jídlo se společně se svými kolegy starala četařka Helena Mráčková, starší kuchařka z 2. hospodářského družstva roty logistiky, 143. zásobovacího praporu. Prozradila, jak funguje vojenská kuchyň i jak probíhá vaření na cvičení. 

Vyhledávají drogy, zbraně, cigarety i tabák. Řeč je o psích kolezích příslušníků Celní správy ČR. Jak dlouho jejich výcvik trvá? Co je nejjednodušší najít a jaká je odměna? A jak se dostat k práci výcvikového kynologa? Odkud se psi pro celní správu berou? Na tyto otázky nám odpověděl ppor. Martin Kobrč, vedoucí Výcvikového zařízení služební kynologie Celní správy ČR v Heřmanicích na Liberecku.

Plukovníka Iva Zelinku asi nemusíme rozsáhle představovat. Dá se říct, že je jedním z nejznámějších českých vojáků. V době našeho rozhovoru byl podplukovníkem a dělal zástupce velitele 43. výsadkového pluku v Chrudimi. V listopadu 2022 se stal poradcem ministryně obrany Jany Černochové, což mu přineslo i povýšení do plukovnické hodnosti.  Od ledna 2023 je pak vedoucím komunikace generálního štábu a tím pádem i jednou z hlavních tváří Armády České republiky. 
Jaké ale byly jeho začátky u armády? Jak probíhá výcvik na výsadkáře, jaká byla jeho nejtěžší mise a jak se dá zvládnout odloučení od rodiny? Jakou vtipnou historku si donesl z Afghánistánu a co by vzkázal těm, kteří přemýšlí o kariéře výsadkáře? Čtěte dál.

. 

Věděli jste, že Český červený kříž taky patří do druhosledových složek Integrovaného záchranného systému (IZS)? A ty zas neodmyslitelně patří ke každé velké akci. Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR dohlíží na bezpečnost a zdraví návštěvníků, ale taky se prezentují široké veřejnosti.  Oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava není výjimkou, nadto i zájemce na akci seznamuje se zásadami první pomoci. Aktivity spolku a svou práci nám v rozhovoru přiblížila jeho ředitelka Alžběta Hrabovská. 

Německo má na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR každoročně silné zastoupení. Ať jde o letectvo, pozemní armádu nebo námořnictvo, návštěvníci se mají na co dívat. Na uplynulém ročníku byl jedním ze strojů na statické ukázce vrtulník Sea Lynx. A my jsme vyzpovídali jeho pilota a zároveň letového velitele německého námořnictva, Toma Schneidera. 

Na Dnech NATO v Ostravě můžete pravidelně vidět i ukázky kynologie nebo hipologie. Služební pes nebo kůň není nic neobvyklého, ale věděli jste, že v armádě mají své místo i draví ptáci? Npor. Josef Hromádko z Agentury vojenského zdravotnictví v Hradci Králové, který nám význam dravců v armádě přiblížil, je sokolníkem a provádí odborný dozor nad biologickou ochranou letišť AČR. 

Ukázka kynologie, mezinárodní zásah proti zločincům i množství zabavených předmětů, mezi kterými nechyběla linka na výrobu cigaret z operace Koloseum, to vše jste mohli vidět na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR v září 2022 díky ukázkám Celní správy ČR. Plk. Mgr. Aleš Hrubý je ředitelem odboru Koordinace pátrání Generálního ředitelství cel a o činnosti celní správy nám řekl něco víc.

Kpt. Aleš Svoboda vždy věděl, že se chce stát pilotem stíhačky. Už od dětství šel za svým snem a v současnosti si jej plní na 21. základně taktického letectva jako pilot letounu JAS-39 Gripen. Kromě toho v listopadu 2022 uspěl ve výběrovém řízení a stal se členem záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury, ale to jsme v září ještě netušili.

Mjr. Veronika Kolíbalová Krausová slouží u Velitelství pozemních sil jako meteoroložka. Na loňských Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR jsme ji potkávali každé ráno i večer, kdy nám sdělovala, jaké počasí můžeme v nejbližších hodinách očekávat, což je zásadní pro plánování programu, především letových ukázek. A tak jsme ji trochu vyzpovídali. Proč právě meteorologie nebo čím se liší od rosniček v televizi?

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
ORLEN
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
HLAVNÍ PARTNER
Česká zbrojovka a.s.
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro